Program Committees

  • Program Board

Betty Cheng, Michigan State University/USA
Geri Georg, Colorado State University/USA
Bernhard Rumpe, RWTH Aachen University/GERMANY
Martin Gogolla, University of Bremen/GERMANY
Jean-Marc Jezequel, IRISA/FRANCE
Bran Selic, Malina Software Corp./CANADA
Lionel Briand, Simula Research Lab/NORWAY
Manfred Broy, Technical University of Munich/GERMANY
Tony Clark, Middlesex University/UK
Perdita Stevens, University of Edinburgh/UK

  • Foundation Track:

Daniel Amyot, University of Ottawa/CANADA
Don Batory, University of Texas at Austin/USA
Benoit Baudry, INRIA/FRANCE 
Xavier Blanc, Université Bordeaux 1/FRANCE 
Jean-Michel Bruel, IRIT/FRANCE    
Jordi Cabot, École des Mines de Nantes/INRIA/FRANCE 
Alessandra Cavarra, University of Oxford/UK
Michel Chaudron, Leiden University, LIACS/NETHERLANDS
Siobhan Clarke, Trinity College Dublin/IRELAND
Vittorio Cortellessa, Università dell'Aquila/ITALY
Krzysztof Czarnecki, University of Waterloo/CANADA
Jürgen Dingel, Queen's University/CANADA
Alexander Egyed, Johannes Kepler University/AUSTRIA
Gregor Engels, University of Paderborn/GERMANY
Rik Eshuis, Eindhoven University of Technology/NETHERLANDS
Alessandro Garcia, PUC-Rio/BRAZIL
Holger Giese, University of Potsdam/GERMANY
Sébastien Gérard, CEA List/FRANCE 
Sudipto Ghosh, Colorado State University/USA
Jeff Gray, University of Alabama/USA
Brian Henderson-Sellers, University of Technology Sydney/AUSTRIALIA
Zhenjiang Hu, National Institute of Informatics/JAPAN
Heinrich Hussmann, Ludwig-Maximilians-Universität München/GERMANY
Paola Inverardi, Università dell'Aquila/ITALY
Gerti Kappel, Vienna University of Technology/AUSTRIA
Gabor Karsai, Vanderbilt University, USA
Alexander Knapp, University of Augsburg/GERMANY
Ingolf Krüger, University of California-San Diego/USA
Thomas Kühne, Victoria University of Wellington/NEW ZEALAND
Yvan Labiche, Carleton University/CANADA
Philippe Lahire, University of Nice/FRANCE 
Kevin Lano, King's College/UK
Hong Mei, Peking University/CHINA
Dragan Milicev, University of Belgrade/SERBIA
Raffaela Mirandola, Politecnico di Milano/ITALY
Ana Moreira, Universidade Nova de Lisboa/PORTUGAL
Pierre-Alain Muller, University of Haute-Alsace/FRANCE 
Ileana Ober, IRIT/Université de Toulouse/FRANCE 
Richard Paige, University of York/UK
Dorina Petriu, Carleton University/CANADA
Alfonso Pierantonio, Università dell'Aquila/ITALY
Alexander Pretschner, Karlsruhe Institute of Technology/GERMANY
Gianna Reggio, University of Genoa/ITALY
Andy Schürr, Technische Universität Darmstadt/GERMANY
Arnor Solberg, SINTEF/NORWAY
Jim Steel, University of Queensland/AUSTRALIA
Gabriele Taentzer, Philipps-Universität Marburg/GERMANY
Antonio Vallecillo, Universidad de Malaga/SPAIN
Hans Vangheluwe, University of Antwerp/BELGIUM; McGill University/CANADA
Dániel Varró
, Budapest University of Technology and Economics/HUNGARY
Michael Whalen, University of Minnesota/USA
Jon Whittle, Lancaster University/UK
Andrea Zisman, City University/UK
Steffen Zschaler, King's College London/UK

  • Application Track:

Alfred Aue, Cap Gemini/GERMANY
Robert Baillargeon, Sodius/USA
Balbir Barn, Middlesex University/UK
Klaus Beetz, EIT ICT Labs/GERMANY
Nelly Bencomo, INRIA/FRANCE
Brian Berenbach, Siemens Corporate Research/USA
Bezhad Bordbar, University of Birmingham/UK
Rudolf Haggenmueller, ITEA/GERMANY
Oystein Haugen, SINTEF/NORWAY
Pavel Hruby, CSC/DENMARK
Cornel Klein, Siemens/GERMANY
Georg Kreuch, ATOS/AUSTRIA
Vinay Kulkarni, Tata Consultancy Services/INDIA
Thomas Mayerdorfer, Siemens/AUSTRIA
Stephen J. Mellor, Independent Consultant/UK
Dan Paulish, SCR/USA
Isabelle Perseil, INSERM/FRANCE
Rob Pettit, The Aerospace Corp./USA
Bernhard Schätz, Technical University of Munich/GERMANY
Wolfram Schulte, Microsoft/USA
Sebastin Thoma, ATOS/GERMANY
Juha-Pekka Tolvanen, MetaCase/FINLAND
Laurence Tratt, King's College/UK
Michael von der Beeck, BMW Group/GERMANY
Frank Weil, UniqueSoft/USA